- Tudni szeretné mitől fél a kapus a tizenegyesnél?
- Mitől bombajó a bokszoló?
- Vagy hogyan vívunk minden héten háborút?
Hányszor hallottuk a kérdést, hogy miért sújt minket „az átok”, ami mindig éppen a legnagyobb tét előtt buktatja el hazánk sportolóit? Aztán egy csütörtök délután, egy Andássy úti étteremben válaszokat is kaptunk és megtudtuk, hogy a „Magyar átok” nem létezik! Létezik viszont szakszerű mentális felkészülés, mentális tréning, önbizalom és pozitív gondolkodás és elkészült a könyv, amiből végre bárki megkaphatja a válaszokat is!
2012. július 5-én bemutatásra került a hat szerző által írt, ”Fejben dől el - Sportpszichológia mindenkinek” című könyv. Ez a hiánypótló alkotás az alkalmazott sportpszichológia területeit mutatja be az olvasóknak. Különlegessége, hogy a magas szakmai színvonalhoz közérthető stílus társult. Nem csupán gazdag háttérismeretet, hanem a gyakorlatban is jól alkalmazható eszközöket ad a kezébe a sportvilág minden szereplőjének. A könyvben olimpiai, világ és Európa bajnokok, szülők, edzők és fiatal sportolók osztják meg a sportpszichológiával kapcsolatos tapasztalataikat, őszintén vallanak saját küzdelmeikről, kudarcaikról és a sikerhez vezető útról.
A kötetet fémjelzi dr. Lénárt Ágota neve, aki a magyar olimpiai csapat vezető sportpszichológusa, és az alkalmazott sportpszichológia és a hazai sportpszichológus képzés egyik meghonosítója.
Az írás oroszlánrészét vállaló szerzőpáros, Gyömbér Noémi és Kovács Krisztina célja az volt, hogy egy olyan könyv születésében vegyenek részt, ami hasznos és alkalmazható a sportvilág minden területén, ezért olyan témákat jártak körül, melyek mindenki számára érdekesek lehetnek (szorongás és motiváció hatása a teljesítményre, az önbizalom jelentősége, a kommunikáció szerepe, vezetői hatékonyság fejlesztése, gyermekekkel való munka, sérült sportolók rehabilitációja…).
A férfi vízilabda válogatott pszichológusa, Imre Tóvári Zsuzsanna a csapatsportok fejezethez adta a nevét és tapasztalatait, amely közelebb hozza az olvasót a csapatsportok világának megismeréséhez.
A kötet további különlegessége, hogy Menczel Zsuzsanna által a sport és étkezési zavarok, hiszen az evés és testképzavarok előfordulása az átlag populációban fél-4% körüli, ezzel szemben sportolók körében ez az arány akár 20% is lehet.
Hevesi Krisztina által a sport és szexualitás kapcsolata is külön fejezetet kapott, mely témát sem hazánkban, sem a nagyvilágban nem jellemző őszinteséggel mutatja be a könyv. Pedig a szexről és a sportról rengeteg tévhit él a köztudatban - hát még e kettőről együtt! Ezen hiedelmek hátterét Hevesi Krisztina egy külön fejezetben fontosnak tartotta tisztázni, körüljárni.
A szerzők remélik, hogy a kötet tovább segíti a sportolók és edzőik sikeres felkészülését.
Könyv fejezetei:
- Előszó
- Bevezetés
- Egy testben az ellenséggel – a szorongás mint szükséges jó
- Reflektorban a figyelem és a koncentráció
- Az erő velem van – Az önbizalom
- Maradj mozgásban, avagy a motiváció szerepe
- A kommunikáció, avagy a nyuszika és a sapka esete a sport világában
- Vezetni és vezetve lenni
- Több testben egy lélek – a csapatsportok pszichológiája
- Pici lábak a pályán, avagy a fiatalkori sport pszichológiája
- Fél lábbal a siker kapujában – a sérülés
- A megedzett étvágy, avagy evés- és testképzavarok a sportban
- Szex a sportban, sport a szexben
- Történetek a „pályáról” – sportpszichológia első kézből
Interjúk a könyv után: