Sportpszichó

Tükör Teszt

2011. június 19. - sportforras

„Ha versenyzek, bizonyítanom kell. Meg kell mutatnom az edzőmnek, hogy érdemes volt rám több figyelmet szentelnie. Be kell bizonyítanom a szüleimnek, hogy ez a sportág a hivatásom és jó vagyok benne. Meg kell mutatnom a szurkolóimnak képességeim legjavát…” Gyakran jellemzik a sportolók így önmagukat, amikor versenyekről beszélünk. A szándékuk nemes, de ezzel legtöbbször olyan terheket raknak önmagukra, amikkel éppen a sikeres versenyzést akadályozhatják meg. Éppen ezért vezették be a Tükör Teszt fogalmát a sportpszichológián belül is.
Ez azt jelenti, hogy nem kellett aggódni a szurkolók vagy a nyomás miatt vagy megpróbálni kielégíteni bárki más elvárásait. Az számít, hogy a tükörbe nézve őszintén el tudjuk mondani, hogy az a személy, akit a tükör másik oldalán látok , az megtett minden tőle telhetőt.
Harvardi kutatók meghatározták azt az 5 tényezőt, ami ténylegesen sikeressé teszi az embert/sportolót, mindezt elnevezték 5 L modellnek.
  •  Szeretet (Love). Ez a legfontosabb összetevő, hiszen a sportág szeretete nélkül nagyon nehéz teljesíteni, kitartani mellette. Ha szereted a sportágadat, akkor számodra olyan fontos lehet, mint maga a légzés, nem tudsz meglenni nélküle.
  • Munka (Labour): Ha azzal foglalkozol, amit szeretsz, akkor sosem fogsz dolgozni. Sajnos ez a hozzáállás nem vezet feltétlenül a sikerhez, az elszántságon és kemény munkán alapszik. Vannak olyan sportolók, akik őstehetségek, arra a sportágra születtek, amit végeznek, és vannak azok a sportolók, akiknek nincsen meg az adott sportághoz a fizikai alkatuk, gyorsaságuk, mégis előfordulhat, hogy ők fognak elérni nagyobb sikereket, ha jobb a hozzáállásuk és nagyobb a befektetett munkájuk.
  • Tanulás (Learn): Frank Howard úgy jellemezte sportágát, hogy „az a baj a baseballal, hogy mire megtanulod, hogyan kell játszani, már nem tudsz”. Ez a jelenség tetten érhető a legtöbb sportágban is.  Dan Fouts így jellemezte a sportolói karriert: „Vegyünk egy mérleget: egyik serpenyője teli van tehetséggel, míg a másik aggyal. „Sportolói karriered kezdetén a mérleg azon oldala, amelyik a fizikai képességeket tartalmazza, teli van, míg a mentális készségek oldalán jelentős hiánnyal küszködsz. Idővel ez a két oldal kiegyenlítődik, és a karriered végén át is fordul. Miközben érzed, hogy a tested, már nem képes mindazokra, amit fiatalabb korodban tudod, már pontosan tudod, hogy mit kellene tenned a sikerhez.”
  •  Nevetés (Laughter). Ne hagyd, hogy a verseny megölje a jókedvedet. A sport zenéjének része a nevetés. Valaki megkérdezte a korábbi edzőt, Az élet túl fontos ahhoz, hogy túl komolyan vegyük. Ha megtanulsz nevetni magadon, élvezni fogod a versenyzést is.
  • Hagyd vagy engedd elmenni (Leave or let go): a győzelem egy egészségtelen megszállottsággá is válhat. Fontos, hogy mindennek megtaláld a helyét; legyen helye az edzésnek, versenyzésnek, és legyen helye a pihenésnek, a sporton kívüli életnek is. Akár nyersz akár veszítesz, tudatosítsd magadban, hogy annak már vége. Zárd le magadban, vond le a tanulságait, ezután legyen időd a regenerálódásra és utána a következő versenyre való felkészülésre. Szeresd a sportágadat, légy büszke az eredményeidre, de ne kösd össze teljesen vele az életedet.
 
A siker az elme békességégének tudatából jön, abból, hogy te megtetted a tőled telhetőt a pályán és emberként egyaránt. Tedd fel magadnak a következő kérdéseket:
  • Ha befejezed a játékot, hogyan akarsz visszaemlékezni a pályafutásodra?
  • Mit jelent számodra a siker?
  • Mik a sikeres verseny összetevői?
  • Ha megkérdeznék a jövőben a barátaidat, versenytársaidat, edzőidet, akkor, amikor már visszavonultál, hogyan írnának le téged, mit sportolót?  Mit mondanának? Mit szeretnél hallani tőlük?

 

A bejegyzés trackback címe:

https://sportpszicho.blog.hu/api/trackback/id/tr622997605

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása