A sportolóknak az egyik legfontosabb dolog, hogy pontos visszajelzést kapjon teljesítményéről. Minél többfelől érkeznek ezek a visszacsatolások, anál pontosabb képet kap önmagáról.
Ilyen téren a sportoló is tud segíteni önmagán úgy, ha rendszeresen kitölti az "Edzés és Teljesítmény" naplóját az edzések és a versenyek előtt és után.
Ha te is szeretnél ilyesmit, nem kell mást csinálnod, mind fogni egy üres füzetet és azt a következő részekre bontani:
Események előtti blokk:
- Célok: Jegyezd fel a fő célokat, amit az adott edzésen vagy versenyen el szeretnél érni (figyelj, hogy célkitűzésed megfelelő legyen, olvasd el a korábbi cikkeinket a témában).
Események utáni blokk:
- Célok: Írd le mindazokat a célokat, amiket sikerült az adott edzésen megvalósítanod
- Tévedések: Írd le, hol hibáztál, és egészítsd ki azzal, hogy hogyan lehetne megelőzni/kijavítani azt a későbbiekben (ezekből jövőbeli célok lehetnek...)
- Az esemény minősítése: Írd le, milyen véleménnyel vagy az adott eseményen nyújtott teljesítményeddel. Mindenképpen tartalmazza mindazokat a dolgokat, amit elértél.
- Állapot: Ide tartozik az érzelmi állapotod, hangulatod, fogékonyságod, érzékenységed feljegyzése, valamint az, mennyire tudtak megzavarni a játék közben, mennyire voltál stresszes, mennyire voltál képes koncentrálni, és elérted-e a flow állapotát. Pontozd ezeket egy 1-10 közötti skálán.
Ezek alapján egy általános képet kapsz arról, hogy mikor-mi zavar meg, hogyan reagálsz ezekre az ingerekre és segíti az önreflexiót. Segít, hogy meghatározd azokat a területeket, ahol fejelsztésre szorulsz, valamint a célállítással és a hibák azonosításával önmagad is tehetsz a gyengéid ellen. Ezzel az önbizalmad is javulhat. Ebben segíthet még az is, hogy folyamatosan célokat kell állítanod magad elé, amiket viszont el is érsz, valamint figyelemmel kísérheted a fejlődésed folyamát...